تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 901 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1405 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1269 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1278 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1375 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


ازدواج: پایان عشق، آغاز دوست داشتن

ر روابط عاشقانه ای که به ازدواج منتهی می شوند معمولا یک نارضایتی بعدی پیش می آید که ناشی از عدم وجود رابطه پیشین بین زوجین است. مرد که اکنون به معشوق پیشین خود رسیده است دیگر آن شور و آشفتگی پیشین را که برای معشوق/زن لذت بخش بود ، ندارد. در عوض در ایام وصال می کوشد تا انرژی را که در دوران عاشقی صرف جلب نظر معشوق و غلبه بر هجران کرده بود، با آرامش بازیابی کند.

ما زن که پیش تر، از شور و اشتیاق مرد خرسند می شد، اکنون احساس می‌کند عاشق سابق اش دیگر آن علاقه و عشق پیشین را به او ندارد. دیگر برایش شعرهای عاشقانه نمی سراید، با هر بهانه ای، مدح و ثنایی را نثار او نمی کند. دزدکی او را نمی پاید.. برای هر لحظه دیدنش لحظه شماری نمی کند.

زن دوست دارد همان حال و هوای دوران عاشقی همچنان تداوم داشته باشد و او ملکه شهر عاشقی باشد. ولی آن دوران سپری شده و دوران وصال، به ناگزیر فاقد آن شور و حال عهد هجران است.
ازدواج را باید سرآغاز دوران جدیدی دانست که در آن عشق لامحاله تمام می شود، و دوست داشتن آغاز می شود. در دوست داشتن، دیگر فرمانروا و فرمانبری وجود ندارد، بلکه رابطه ای برابر در ابراز محبت و علاقه به دیگری است. دیگر از ناز معشوقی و نیاز عاشقی در آن خبری نیست. آن دوران عاشقی سرآمده و قرار است دیگر هر دو، زن و شوهر ، یکدیگر را در یک رابطه برابرانه دوست داشته باشند و به هم محبت کنند. دیگر یکی دریافت کننده محبت، و دیگری صرفا ابراز کننده آن نخواهد بود. هر دو باید برای گرم نگاه داشتن دوستی بین خود بکوشند تا با ابراز آن، دوستی خود را قوام و پایداری بخشند.

این آن جیزی است که اگر زن یامرد در زمان ازدواج به آن توجه نداشته باشند، ناآگاهنه انتظار رابطه ای را دارند که اساسا نمی‌تواند دیگر وجود داشته باشد و منجر به نارضایتی یا پندارهای ناروایی همچون تردید در عشق پیشین بین خود می شوند.

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1396.07.03

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 628 |

جستجو در سايت

ورود به سايت




 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 38
بازديدكنندگان ديروز:827
مجموع بازديدها: 4439796
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.