تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 901 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1405 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1269 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1278 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1375 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


درباره «رگ خواب»

نمایی از فیلم «رگ خواب»

مینا، زنی است تازه جدا شده از شوهر معتادش. بدون حامی. با پدری پیر که فاقد قدرت و اقتدار است. می کوشد برای خود کاری پیدا کند. در گذشته در یک دوستی عاشقانه اصرار کرده تا با پسر مورد علاقه اش ازدواج کند. پدر او را برای دخترش مناسب نمی دانسته و اکنون که جدا شده روی بازگشت به خانه را ندارد. در خانه ی دوستش، که او هم جدا شده، ولی دارای کار، درآمد و فرزند است، زندگی می‌کند. قدری دست و پا چلفتی است.

برای کار به رستورانی مراجعه می‌کند. مدیر داخلی رستوران- کامران- با زنی مسن تر از خود که مالک رستوران است، به خاطر موقعیت اقتصادی او، طرح رابطه ریخته است. کامران با مشاهده مدارک هویتی مینا متوجه می شود که طلاق گرفته. هوس یک رابطه جدید موجب می شود تا از او حمایت ‌کند و به او در رستوران کار بدهد. مینا در چند مورد اشتباه های فاحشی می‌کند و از رستوران اخراج می شود. کامران او را به اتاق/ انباری می برد و یک کار موقتی که به نوعی سرگرمی است به او می دهد و در واقع سرپناهی درست می‌کند تا بتواند با او رابطه داشته باشد. 

مینا در اینجا سرزمین جذاب و مرموزی است که هنوز کشف و فتح نشده. ویژگی های مختلف او در نظر کامران دوست داشتنی و پر رمز و راز می نماید. از این رو، دوران آشنایی و عشق یک طرفه اولیه آغاز می شود. در این دوره، کامران می کوشد با انجام رفتارهای خوشایند مینا، توجه او را، و سپس علاقه او را به خود، جلب کند. با توجه به موقعیت شکننده مینا، جدایی، بیکاری، بی سرپناهی، کار سختی نیست. مینا به زودی عاشق و وابسته می شود. در 32 ثانیه پشت چراغ قرمز بله را می گوید و دوران ماه عسل عاشقی آغاز می شود.

در ماه عسل، مینا مرزهای خود را به سوی کامران گشوده، و او در سرخوشی کامیابی کشف و فتح حوزه های مرموز پیشین به سر می برد. البته به مینا نیز که از توجه کامران به خود لذت می برد، خوش می گذرد. با این حال، این سرزمین های کشف نشده، خیلی زود به انتها می رسد. ماه عسل عاشقی تمام می شود و زن تبدیل به موجودی تکراری می شود که باید به گونه ای از شرّش خلاص شد. کامران اینک دیر دیر به او سر می زند. او را سر می دواند و تلاش می‌کند بی اینکه گردی بر دامنش بنشیند به زندگی مستقر خود بازگردد. این ایده آلی برای مرد قصه است که البته محقق نمی شود. مینا وارد زندگی رسمی کامران می شود و شاید ناخواسته او را تا آخرین حد ممکن رسوا می کند. رابطه کامران با مینا نزد زن مالک رستوران آشکار می شود و رابطه او را با زن صاحب رستوران از هم می پاشد.

فیلم روایت و توصیف واقع گرایانه خوبی از یک رابطه فرازناشویی و درک تصورات و نگاه های مرد و زن درگیر این داستان است. هر چند زمینه اجتماعی خیانت قدری کمتر سنخ نمای خیانت در جامعه کنونی است. زن مسن پولدار مستبد که مرد را از رابطه ای بدون عاشقی خسته کرده و به دنبال تنوعی بیرون از رابطه تحریک می‌کند؛ نظیر همان چیزی است که در« سعادت آباد» میان تهمینه و بهرام نمایش داده شده. در مجموع هر چند فیلم حال و هوا و دنیای درونی آدم های درگیر رابطه، به ویژه زن، را به خوبی تصویر کرده، اما به نظر می رسد روایتی از بستر روابط فرازناشویی که در «نوبت عاشقی» نمایش داده شده بیشتر سنخ نمای جامعه ماست.

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1396.07.03

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 706 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 40
بازديدكنندگان ديروز:827
مجموع بازديدها: 4439798
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.